Cholesterolu: statyny pomagają naszym arterie

Diabolized za ich skutków ubocznych, te cholesterol-obniżanie lek, według Cholesterolu: statyny pomagają naszym arterieniedawnego badania, zysk znacznie powyżej ich ryzyko. Wyjaśnień.

Jest przepisywany w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, około 5 mln francuzów, statyny regularnie przedmiotu sporu. Muszę powiedzieć, że te preparaty , które nie mają sobie równych, aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zwłaszcza „złego” cholesterolu (LDL), nie są pozbawione skutków ubocznych. Począwszy od najbardziej znanych i najbardziej częste: bóle mięśni. Wydaje się jednak, że ich dochody znacznie przewyższają ich wady. To, co najmniej, wniosku niedawno przyszedł grupy międzynarodowych naukowców, po przeanalizowaniu około trzydziestu badań klinicznych na ten temat.

Dla nich, nie ma wątpliwości. Statyny są skuteczne, zwłaszcza u osób z wysokim układu sercowo-naczyniowego ryzykiem, zwłaszcza jeśli mają one historię choroby serca (dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu itp.). Na przykład, obniżenie poziomu cholesterolu LDL na 2 mmol / l w ciągu pięciu lat od statyny by zapobiec 1,000 najważniejszych zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawału serca, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca) na 10 000 osób z wysokim ryzykiem 500 na 10 000 ludności przy niskim lub umiarkowanym ryzyku). Objawowe skutki uboczne, takie jak ból i osłabienie mięśni są bardzo ograniczone: od 50 do 100 przypadków na 10 000 osób. Co zrehabilitować ten rodzaj narkotyków, bardzo (zbyt?) Często .

Zmienić swój styl życiaZmienić swój styl życia

„Nadmiar cholesterolu jest jednym z głównych wrogów naszych tętnic”, – przypomina profesor Jean , kardiolog szpital uniwersytetu w Tuluzie. Jest to część, wraz z, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i cukrzyca, od 4 głównych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Po prostu dlatego, że gdy jest produkowane w zbyt dużej ilości, może być przymocowany do ścian tętnic, szczególnie serca, mózgu i nóg, i stopniowo je blokować . Milczy długo, nadmiar cholesterolu (hipercholesterolemia lub) mogą być nieoczekiwanie ogłoszono w postaci zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub zapalenie tętnic kończyn dolnych. Lepiej ostrzec. Zwłaszcza, jeśli niektóre czynniki ryzyka, takie jak genetyka, trudno zmienić, inne,

To nie przypadek, że w swoich oficjalnych zaleceń organów służby zdrowia uważają, że „stosowanie leki obniżające stężenie lipidów nie jest uzasadnione w wielu pacjentów z niskim układu sercowo-naczyniowego ryzykiem” i młot „dieta jest w istocie podstawą tych pacjentów „. Zastosowanie statyn nie obniżyć poziom cholesterolu, ale, aby uniknąć sercowonaczyniowych wydarzeń. Jeśli ich zastosowanie jest konieczne, w przypadku rodzinną hipercholesterolemią lub wysokiej układu sercowo-naczyniowego ryzykiem, to mniej, więc jeśli jest niski do umiarkowanego ryzyka. Pod warunkiem zmienić swój styl życia. To nie Fort francuzów, dla których profilaktyka jest jeszcze zbyt często martwą literą. „Oto dlaczego we wszystkich przypadkach strategii walki z narkotykami pozostaje sukces” – mówi profesor Ферьер. Zazwyczaj rozpoczyna się od małej dawki, toksyczności statyny być w zależności od dawki … i rymować z aktywnością fizyczną (trzydzieści minut spaceru dziennie) i zbilansowanej diety, bez nadmiaru, ostatni pozwala ograniczyć dawki leków podjęte i, w konsekwencji, ich skutków ubocznych.

Działając bez narkotykówDziałając bez narkotyków

„Nadmiar cholesterolu często można zmniejszyć na kilka zmian w diecie” – mówi francuska Federacja kardiologii. Celem nie jest schudnąć, a obniżenie „złego” cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie „nasycone” tłuszcze, czyli te, które twardnieją w temperaturze pokojowej. Ideał? Brać dieta zbliżona do śródziemnomorskiej (na Krecie) diety. W menu: owoce, warzywa, ryby, oliwa z oliwek, olej (rzepakowy), płatki i niskim spożyciem tłuszczów zwierzęcych (smażone potrawy, sosy, masło, boczek, smalec, wędliny, sery, tłuste mięso …).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *