Jak pogodzić fibromialgii z pracy?

We Francji, fibromialgia wpływa na 2 do 3 milionów osób. Ból, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia poznawcze … gdy choroba przychodzi, to całe życie pacjenta, że jest zdenerwowana. Jak działać, kiedy fibromyalgic? Czy istnieją odpowiednie rozwiązania? Postaramy się podsumować z Engeliбыл Baron, wiceprezes Stowarzyszenia Fibromialgii SOS.

Co to jest Fibromialgia?Co to jest Fibromialgia?

W fibromialgia jest złożoną chorobą, że medycyna wciąż próbuje zrozumieć. To uznane przez Światową organizację zdrowia (WHO), od 1992 roku, charakteryzuje się szeregiem objawów: zlokalizowane bóle chroniczne („plamy” na całym ciele), zaburzenia snu, niepokój, zawroty głowy, zaburzenia trawienia, depresji, zmęczenia …

Fibromialgia (znane również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, polyenteropathy lub diffuse idiopathic zespół polyalgic) wpłynie na 3% do 5% francuskiego ludności, 75% z nich stanowią kobiety. W sumie, to wynosi od 2 do 3 milionów francuzów – w tym 300000 w ciężkich wyłączenie sytuacji.

Zdaniem naukowców, istnieją 3 etapy choroby: 1 etap (codziennego życia, to częściowo wpływ), etap 2 (patologia jest dobrze znana, ból intensywny, w dzień i w nocy, i stosunki społeczno-zawodowe choroby jest uszkodzony) i etap 3 (pacjent jest wyłączony i białym).

Jaki wpływ fibromialgii na pracę?

W listopadzie 2015 roku, w związku Fibromialgii SOS opublikowane wyniki dużego narodowego sondażu przeprowadzonego na 4536 osób. Wyniki mówią same za siebie:

  • Na 68.5% pacjentów, fibromialgii jest przeszkodą dla sprawnego funkcjonowania swojej kariery .
  • 57.3% bezrobotnych respondentów stracili pracę z powodu fibromialgii.
  • 70% pracy pacjenci mówią, że ich pracodawca nie uznaje fibromialgia i nie brać choroba uwzględnione przy organizacji ich pracy.

Ja fibromyalgic, muszę nadal pracować?

Według Engeliбыл Baron (na podstawie raportu Akademii medycyny, opublikowane w 2007 roku), to lepiej działać, gdy cierpisz na fibromialgię: „praca pierwsza daje możliwość pracy mięśni: jak wiemy, bardzo ważne jest, aby utrzymać beztłuszczową masę mięśniową, gdy jeden chory, aby ograniczyć ból „.

Drugi argument: moralność. „Fibromialgia-to nie choroby psychicznej,” młoty Engeliбыл Baron. Jednak zauważono, że depresji i braku aktywności, zazwyczaj nasilać objawy choroby, ponieważ w organizmie wszystko jest ze sobą powiązane. Musisz pozostać aktywne i czuć się przydatne nadzieję na poprawę w twoim stanie! „

Oczywiście, jeśli nie masz pracy (obróbki, pracy na budowie lub w godzinach szczytu …), szkolenia zawodowego mogą być potrzebne.

Ja fibromyalgic, jak mi zrobić korektę moich warunkach?Ja fibromyalgic, jak mi zrobić korektę moich warunkach?

Do tego, aby czerpać korzyści z poprawy warunków pracy, należy najpierw złożyć plik i wysłać go do departamentu dom inwalidów (lub w kodową mdph, ex-Cotorep) działu. Plik ten powinien być nakręcony w ratuszu (w społecznej służbie CCA) lub pobrać w Internecie, na miejscu usług publicznych .

„Aby zapobiec twój plik zgubić, kserokopia go i wysłać go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru” – radzi Engeli Baron. To może być dość trudne, aby wypełnić ten plik: jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się, aby zbliżyć się do stowarzyszenia pacjenta. „

Plik zostanie rozpatrzony przez Komisję praw i autonomii osób niepełnosprawnych (CDAPH). „Średnio, otrzymujemy odpowiedź w ciągu 6 miesięcy. Ale w regionie paryskim, to możesz czekać dwa i pół roku … „

Drugi krok: na przyjęciu z lekarzem. „Zobacz odpowiedź w kodową mdph, radzi Engeliбыл Baron. Niektórzy profesjonalni lekarze „fibrosceptic”: oni nie wierzą w istnienie choroby, które uważają za „fajnej rzeczy”. Z dokumentem, będziesz mieć większą wagę do ochrony swoich praw.”

Jakie środki mogę liczyć z profesjonalnego punktu widzenia?

  • Wprowadzenie niepełnego terapeutycznego (ТПТ)
  • Fizyczna strona stacji roboczej zajęciowego
  • na stanowisko bardziej dostosowane do sytuacji pracownika niepełnosprawnego
  • Z uwzględnieniem godzin pracy
  • Uznanie jakości pracownika niepełnosprawnego (RQTH), który pozwala na dostęp do miejsc pracy, zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych kursy i szkolenia okresowe.

Mój pracodawca nie chce słyszeć o mojej chorobie, co mogę zrobić?Mój pracodawca nie chce słyszeć o mojej chorobie, co mogę zrobić?

Jeśli fibromialgia została oficjalnie uznana przez WHO z 1992 roku, niektórzy pracodawcy (i nawet niektórzy lekarze!) Pozostają „fibrosceptic”.

„Jeśli masz do czynienia z sytuacją, gdy nie przyjmuje do wiadomości swoją patologię, zwrócić się do stowarzyszenia pacjenta lub do sieci opieki zdrowotnej informacje na temat usługi, która może ci pomóc. Nie bądź w samotności! „

Dzięki Engeliбыл Baron, wiceprezes Stowarzyszenia Fibromialgii SOS .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *