Po udarze mózgu, jakie są możliwe konsekwencje?

Liczby przerażają: we Francji, udar mózgu dotyka osoby co 4 minuty. Podczas gdy trzeba działać (bardzo) szybko, aby ograniczyć skutki udaru mózgu, w 40% przypadków poszkodowany ma znaczące konsekwencje. Wzięliśmy z zapasem.

Każdego roku, we Francji cierpi około 130 000 osób, od udaru : odpowiada to skok co 4 min.

Chociaż udar mózgu może trafić do każdego człowieka, nadal istnieją pewne czynniki ryzyka: osób w wieku 75 lat i starszych z chorobami sercowo-naczyniowymi ( nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia, w szczególności), siedzący tryb życia i / lub uzależnionych od papierosów będzie podlegać Co to jest udar mózgu?wzmożonej obserwacji …

Co to jest udar mózgu?

Mały wzmacniacz gryzą. Udar mózgu nazywa, gdy krążenie krwi jest przerwany w mózgu (lub w stronę mózgu): jeśli przyczyną jest zatkanie naczyń krwionośnych (w około 80% przypadków), udar niedokrwienny mózgu lub zawał mózgu „. Jeśli przyczyną jest pęknięty naczyń krwionośnych (rzadziej), to się nazywa udar krwotoczny.

Jak tylko pojawiają się pierwsze objawy (odchylenie na twarz lub w ustach, osłabienie w ręce lub nodze, trudności wyrazić …), pozostaje 4 godziny i 30 ustawy. Ponadto, ważne jest, pilnie skontaktuj się z samą (15): lepiej błędnie nazywać nie jest za późno, tym bardziej, że lekarze mówią „czas to mózg”: im więcej czasu mija, tym więcej komplikacji mózg będzie ważne !

Bardziej lub mniej poważnymi konsekwencjami

Nie wszystkie linie mają ten sam poziom zagrożenia: niektóre akcenty regres w ciągu kilku minut, nie pozostawiając żadnych śladów, gdy inne, bardzo Bardziej lub mniej poważnymi konsekwencjamipoważne, powodują śmierć w ciągu kilku godzin. A inne nadal pozostawia nieodwracalne skutki bardziej lub mniej poważne …

W sumie, według szacunków ekspertów, w rok po udarze mózgu, 30% chorych zmarło. Wśród ocalałych, około 60% odzysku „funkcjonalną niezależność”, podczas gdy około 40% zapisze za sobą ważne konsekwencje, „trudne autonomię w ich codziennym życiu”.

Według badań opublikowanych w styczniu 2012 roku Narodowy instytut zdrowia nadzoru (ИНВС), po udarze mózgu, tam w zasadzie równowagi i pamięci (42% osób, które pozostają osoby niepełnosprawne około), (37.2%), język i stawów (33.9%), zaburzenia widzenia (23.1%), zaburzenia czucia (19.6% ), nietrzymanie moczu (16,5%) i połykania (13.3%).

Skupić się na Afazja, porażenia połowiczego i depresji

Po udarze mózgu, najczęstszymi powikłaniami są:

  • Afazja. Odpowiada to całkowitej lub częściowej utraty zdolności do komunikowania się za pomocą języka: po udarze mózgu, afazja może wystąpić, jeśli lewa półkula mózgu został uszkodzony. W „afazja słusznie porażki” – to jest bardziej rzadkie, ale możliwe. Istnieje kilka stopni u pacjentów z afazją: człowiek może „zablokować” na słowo od czasu do czasu, mają trudności w rozumieniu języka mówionego,  dźwięki, czytać, pisać, wymyślać słowa, wyrazić w niezrozumiały żargon … wszystko zależy od stopnia uszkodzenia. Oczywiście, dzięki stymulacji adaptowanej, ulepszenia są możliwe, zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy: mowy terapia jest wysoce zalecane.
  • Porażenia połowiczego. Czasami, po udarze mózgu, związek między mózgiem i mięśniami psują: może to spowodować гемиплегии, czyli paraliż połowy ciała. Konkretnie, jeśli ucierpiała lewa półkula, porażenia połowiczego wpłynie na prawą stronę i odwrotnie. Porażenia połowiczego czasami może towarzyszyć innymi problemami, bardziej lub mniej silne w zależności od stopnia uszkodzenia: zaburzenia zwieracza pęcherza moczowego, zaburzenia seksualne, zaburzenia czucia (mrowienie, ból fizyczny, obojętność). Obserwacja u fizjoterapeuty i / lub terapii zajęciowej mogą być zalecane.
  • Depresja . On obserwuje się u około 30% pacjentów w ciągu roku po udarze mózgu. Zaburzenia nastroju (znany jako „emocjonalne mienia”) i znaczne zmęczenie może również wystąpić. Nadzór medyczny należy.

Jak po udarze mózgu prace renowacyjne?Jak po udarze mózgu prace renowacyjne?

Oczywiście, każdy przypadek jest wyjątkowy: nie można ocenić „średni czas” dla odzyskiwania. Również nie można z góry wiedzieć, czy dana osoba wyzdrowieje wszystkich jego ruchowych i poznawczych umiejętności … z drugiej strony, według amerykańskiego badania, opublikowanego w lutym 2014 roku, kobiety zazwyczaj wymaga więcej czasu niż mężczyźni.

Zdaniem ekspertów, głównym postęp w ciągu pierwszych 3 – 4 miesięcy. Mogą one trwać dłużej (czasami nawet latami!) Szczególnie na funkcje poznawcze. W 80% do 85% przypadków, pacjent odzyskuje zdolność chodzenia.

Po udarze mózgu, lekarz pomaga lekarz wspólnie z innymi specjalistami opieki zdrowotnej: lekarz-neurolog, rehabilitacja, , fizjoterapeuta, logopeda, specjalista terapii zajęciowej … pielęgnacja, zazwyczaj dbają na 100% ubezpieczenie społeczne.

Źródło: ry: StopAVC i Bayer opieki zdrowotnej komunikacie prasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *